Razvpiti in edinstveni: Rolling Stones

25. 5. 2012

Izdali so 22 studijskih, devet koncertnih ter osem kompilacijskih plošč, po vsem svetu so prodali že več kot 200 milijonov albumov in napisali več kot 400 pesmi. Samo nekomu je to uspelo – razvpiti in edinstveni skupini Rolling Stones. In letos mineva že 50 let njihovega izjemnega glasbenega ustvarjanja.

Napisali so skoraj nepregledno število uspešnic: (I Can't Get No) Satisfaction, Get Off Of My Cloud, Paint It Black, Ruby Tuesday, Honky Tonk Women, Brown Sugar, Angie, Miss You, Sympathy for the devil ...

K njihovi edinstveni popularnosti so poleg izjemnega glasbenega ustvarjanja pripomogli skrbna menedžment in marketing ter karizmatičnost članov skupine, zlasti Micka Jaggerja in Keitha Richardsa.

Seveda je edinstven tudi njihov rok trajanja, saj jih obožuje skoraj vsi rokersko usmerjeni predstavniki vseh generacij.

Gremo nazaj ... na začetek

Leta 1962 v Londonu je Brian Jones skupaj z Ianom Stewartom ustanovil skupino in k sodelovanju povabil pevca Micka Jaggerja, kitarista Keitha Richardsa, basista Billa Wymana in bobnarja Charlieja Wattsa.

Leta 1963 se je Ian Stewart zaradi marketinških razlogov umaknil iz prve vrste benda. Postal je menedžer skupine in občasni klaviaturist, vse do svoje smrti, leta 1985.

Leta 1969 je skupino zapustil ustanovitelj Brian Jones (umrl je nekaj mesecev pozneje, in sicer zaradi prekomernega uživanja mamil in alkohola), zamenjal pa ga je Mick Taylor. Taylor ni dolgo zdržal in leta 1974 ga je zamenjal Ronnie Wood, ki je v skupini še danes.

Bill Wyman je leta 1992 zapustil skupino; zamenjal ga je Darryl Jones, ki ni nikoli postal enakopraven član skupine.

Vzpon banda

Poimenovali so se po pesmi črnskega bluzovskega glasbenika Muddyja Watersa, imenovani Rollin Stone Blues. Bluzovski glasbeniki, kot je Waters, so imeli močan vpliv na Stonese.

Debitantski singel Stonesov je priredba pesmi Come On, ki jo je napisal in izvajal Chuck Berry, leta 1961, B-stran plošče pa je bila prav tako priredba pesmi I Want To Be Loved, ki jo je napisal Willie Dixon. Obe pesmi so posneli leta 1963.

Drugi singel I Wanna Be Your Man, objavljen prav tako leta 1963, sta skupaj napisala John Lennon in Paul McCartney, na prošnjo menedžerja Stonesov, ki ju je srečal in prosil, ali bi tedaj že slavna glasbenika pomagala prebijajoči se skupini. Obe skupini sta pesem objavili in nazorno pokazali razliko med skupinama, predvsem surovost, moč in cinizem Stonesov ter mehkejše in bolj korektne in vsesplošno všečne Beatlese.

Peti singel – balada Tell me (1964) – je prva avtorska pesem Stonesov, ki je tudi napovedala njihov odmik od bluza k drugim glasbenim zvrstem. Do začetka sedemdesetih so dosegli kulten status in postali eni izmed najbolj poslušanih in oboževanih rokovskih glasbenikov.

Zanimivosti o skupini Rolling Stones

  • Mick Jagger in Keith Richards sta skupaj odrasla v Dartfordu v Angliji, kjer sta obiskovala osnovno šolo, vendar sta se njuni poti zaradi selitve za nekaj časa razšli. Ponovno sta se srečala kot najstnika na železniški postaji in nemudoma našla skupni interes v ljubezni do glasbe, še posebej do bluza.
  • Večino pesmi sta napisala Jagger in Richards.
  • Jagger in Richards sta se 'na veliko' drogirala. Briana Jonesa so droge pokopale, toda Bill Wyman in Charlie Watts sta bila večinoma trezna.
  • Jagger je bil leta 2002 odlikovan z viteškim redom britanske monarhije. Richards mu je očital, ker je sprejel nagrado, saj so bili Stonesi od nekdaj kritični do monarhije in angleškega prava.
  • Leta 2002 so Stonesi igrali na zasebni zabavi ob 60. rojstnem dnevu Davida Bondermana, velebogataša iz Teksasa. Cena: 5,5 milijona evrov.
  • Njihov koncert leta 2006 v Riu de Janeiru, na sloviti plaži Copacabana, si je ogledalo približno dva milijona ljudi.
  • Bill Wyman ima restavracijo v Londonu z imenom Sticky Fingers (Lepljivi prsti). Enako se imenuje tudi ena od plošč Rollingov.

Več na www.rollingstones.com.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord