Zdravljenje na prastari način - ajurveda

7. 6. 2012
Zdravljenje na prastari način - ajurveda

Življenje se nenehno spreminja, ajurveda pa je umetnost prilagajanja tem spremembam tako, da človek kljub temu ostaja srečen in zdrav.

Zelo na kratko bi ajurvedsko filozofijo zato najbolje povzel kar pregovor: 'Vse teče!'

Ravnovesje elementov v telesu

Obdobja dneva, letni časi, vreme, hrana, prijateljstvo in sovraštvo, delo in spanje – vse to močno vpliva na človeka, ki ga ajurveda vidi kot del kozmosa, skozi katerega nenehno kroži pet 'elementov'. Zemlja, voda, ogenj, zrak, in 'nebesna sestavina' eter, človek pa je zdrav takrat, ko so elementi njegovega telesa v harmoniji z elementi okolja.

Ta starodavni indijski nauk o zdravju tako postane hkrati življenjska filozofija in medicina.

Neravnovesje odpira vrata bolezni

Po tem principu je torej jasno, da je prav neravnovesje med elementi tisto, ki sproži zgodnje stadije razvoja bolezni. In ker je ajurveda najbolj učinkovita prav za preprečevanje izbruhov bolezni, je 90 odstotkov klientov običajno še na začetku 'kaskade bolezni'. Velja namreč, da je v prvih treh razvojnih stadijih bolezen pogosto še mogoče ustaviti brez večjih težav.

»V bolnišnici,« pojasnjujejo ajurvedski zdravilci, »ležijo ljudje, ki so že prestopili četrti, peti ali celo šesti stadij: to so že akutni bolniki.«

Zahodnjaki smo poseben primer

Ajurvedski zdravilci opažajo tudi, da pri Evropejcih patogenezo pogosto spremljajo zdravju nevarne življenjske okoliščine – stres in občutek preobremenjenosti.

Zato so ajurvedski pristopi preprečevanja bolezni, torej 'razstrupljanja', 'pomlajevanja' in gibanja posebej blagodejni za tiste izčrpane duše, ki morajo kljubovati strupom v okolju, industrijski hrani in obsedenosti z mladostjo.

Več o ajurvedi si lahko prebereš tudi tukaj.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ