Zakaj perila ne bi smela sušiti v stanovanju?

11. 10. 2016
Zakaj perila ne bi smela sušiti v stanovanju? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Pogosto ne gre drugače, kot da perilo sušimo v stanovanju. Žal pa lahko s tem močno škodimo svojemu zdravju. Preveri, kako. 

Sušenje perila lahko povzroči razrast zelo nevarne plesni

Sušenje perila v stanovanju je lahko zelo škodljivo za ljudi, ki imajo slab imunski sistem, in za tiste, ki se soočajo z astmo, svarijo britanski zdravniki. Sušenje perila dvigne vlažnost zraka v stanovanju za kar 30 odstotkov, s čimer ustvarjamo idealne pogoje za nastanek plesni. Pri tistih, ki uporabljajo mehčalec perila in sušijo perilo v stanovanju, pa so v zraku odkrili tudi povečano vsebnost rakotvornih kemikalij.

Strokovnjake še posebej skrbi razraščanje plesni iz roda Aspergilus fumigatus, ki lahko povzroča alergijo, okužbo ušes in obnosne votline ali celo smrtno nevarno infekcijo pljuč. Aspergilomi se lahko razširijo tudi drugod po telesu in povzročijo okužbo drugih organov. 

Simptomi okužbe z aspergilomi

Pojavijo se lahko kašelj, izkašljevanje krvavega ali rjavkastega izločka, vročina, slabo počutje in piskanje v pljučih, izguba telesne teže. Bolezen se lahko kaže kot kronična astma.  V razširjeni obliki lahko aspergilom povzroči težave s kožo, sinusitis ali pljučnico, prizadene lahko tudi jetra, ledvice, možgane in druga tkiva in organe, kar lahko vodi tudi v smrt.

Kdo je najbolj ogrožen?

Znanstvenik David Denning je skupaj z ekipo Nacionalnega inštituta za raziskovanje aspergiloma s sedežem v Manchestru opozoril na povečano nevarnost, saj so opazili naraščajoče število pacientov, ki so vdihavali plesen vrste Aspergillus fungal. Poudaril je, da ima večina izmed nas dovolj močan imunski sistem, da ga tovrstna plesen ne ogrozi. Ne pa vsi.

"Pri tistih, ki imajo astmo, lahko ta plesen povzroča kašelj. Pri ljudeh, ki imajo oslabljen imunski sistem, kot so na primer pacienti z rakom, ki prestajajo kemoterapijo, bolniki z aidsom in ljudje z avtoimunskimi obolenji, pa lahko pride do infekcije pljuč - celo do tako močne infekcije, da se stanja ne da popraviti in lahko pride celo do smrti zaradi poškodbe pljuč in sinusov." 

Denning je še ponazoril, da se iz ene žehte perila pri sušenju izloči kar dva litra vode, s čimer omogočimo pogoje za razrast omenjene plesni. Številni pacienti z astmo in drugimi težavami z dihali so opazili izboljšanje, ko so nehali sušiti perilo v stanovanju.

Kaj lahko naredimo?

Če je le mogoče, si omislimo sušilni stroj, ki resda tudi sam izloča nekaj vlade, jo pa večinoma odlijemo v obliki vode, ki se med sušenjem steka v posebno posodo.  Če za sušilni stroj nimamo možnosti, razmislimo o razvlažilcu zraka, ki poskrbi za uravnoteženo razmerje vlage v stanovnju in preprečuje razvoj plesni. Poleti perilo vsekakor sušimo zunaj. 

Preveri še:
Aerobna vadba ni ključ do popolne postave! Kaj pa je?
Rak dojke: Kako veš, ali si ogrožena?

Priporočamo tudi:
"Ta sadež je zlat, imate vsaj enega v hladilniku? Kaj še čakate?! Limonizirajte se!"
Kako v jeseni postati in/ali ostati fit?

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord