Zakaj moraš redno uporabljati medzobno ščetko? Zato!

13. 10. 2015
Zakaj moraš redno uporabljati medzobno ščetko? Zato! (foto: Curaprox)
Curaprox

Ali si vedela, da zobna ščetka lahko očisti le 70 % zobnih površin? Kaj pa je z zobnimi oblogami, ki se naberejo med zobmi, kamor zobna ščetka ne more poseči? 

Verjetno najprej pomisliš na uporabo zobne nitke. Kaj pa, če ti razkrijemo, da je za čiščenje preostalih 30 % bolje uporabiti medzobno ščetko? V nadaljevanju razkrivamo, zakaj.

Medzobne ščetke so majhni pripomočki, ki ob zobni ščetki, še posebej takšni z več tisoč tankimi in gosto vpetimi ščetinami, pomagajo do popolnoma čistih zob.

Sestavljene so iz daljšega ali krajšega držala, tankega jedra in različno dolgih ščetin. Najenostavneje jih boš uporabila, če izbereš najbolj fine ščetke na trgu (npr. serijo Curaprox CPS prime).

Njihove izjemno tanke ščetine namreč dosežejo vsa kritična območja med zobmi in pri tem ohranijo napetost. Po vstopu v medzobni prostor se razprejo, da zapolnijo območje med zobmi ter čistijo učinkovito in nežno.

Prednosti uporabe medzobnih ščetk so, da le nekaj različnih velikosti lahko reši številne težave čiščenja medzobnih prostorov, omogočajo nadzor zobnih oblog tudi na mestih, ki jih ne doseže niti zobna nitka ter ohranjajo zdrave zobe in dlesni.

medzobna

Se sprašuješ, katero velikost izbrati?

Glede izbire pravilne velikosti je najbolje, da povprašaš svojega zobozdravnika ali ustnega higienika, ki medzobne prostore izmerita s posebnim pripomočkom, IAP-sondo.

Seveda lahko poizkusiš tudi sama. Začneš z najmanjšo velikostjo, ki je na voljo, nato nadaljuješ proti večji, dokler jo še brez prevelikega upora lahko vstaviš v medzobni prostor.

Dobro je vedeti, da je dlesen morebiti že nekoliko vneta, zato bo ob začetku uporabe zakrvavela, vendar bo krvavenje sčasoma ponehalo.

To bo vplivalo tudi na manjše povečanje medzobnega prostora, zato je priporočljivo, da čez čas ponovno preveriš ustreznost velikosti medzobne ščetke.

6 kratkih nasvetov za uporabo medzobne ščetke 

  • Izberi pravilno velikost medzobne ščetke. 
  • Nežno jo vstavi v medzobni prostor. 
  • Uporabi enkrat dnevno.
  • Upoštevaj pravilo "enkrat not, enkrat ven". 
  • Po uporabi jo splakni pod tekočo vodo
  • Ob redni, dnevni, uporabi, jo zamenjaj po 8-15 dneh oz. ko je ne moreš več lepo vstaviti v medzobni prostor.

Ne ustraši se, če bodo dlesni ob začetku uporabe medzobne ščetke nekoliko krvavele. To pomeni le, da so že nekoliko vnete, vendar bo krvavenje ob redni uporabi sčasoma ponehalo. Če se to po nekaj tednih ne zgodi, je čas, da obiščeš svojega zobozdravnika, ki ti bo povedal, kako ukrepati. Dobro si je zapomniti tudi, da zdrava dlesen ne krvavi, zato je pomembno, da zgodnjih znakov vnetih dlesni ne prezreš.

Kako pa je z nitkanjem?

Nitka ti bo prišla še posebej prav v zelo ozkih medzobnih prostorih, kjer ne moreš uporabiti medzobne ščetke. To je predvsem sprednji del čeljusti (sekalci in podočniki).

Pri tem bodi izjemno previdna, saj pri premočnem pritisku nitka s preveliko silo zadene ob dlesen in jo lahko poškoduje. Če se nitka dlje časa uporablja na ta način, lahko na dlesnih ostanejo trajne posledice. Ključ do enostavnejšega uravnavanja moči, s katero nitkaš zobe, je v oprijemu in vodenju nitke.

Preberi še: Jesenska dieta, ki topi kilograme in prečisti telo! ali pa si oglej fotografije najbolj seksi ženske na svetu v tem trenutku!

Te zanima, kako poteka delovni dan na uredništvu Elle? Oglej si ta video!

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol