Rak trebušne slinavke - četrti najbolj smrtonosen rak

13. 11. 2014
Rak trebušne slinavke - četrti najbolj smrtonosen rak

Rak trebušne slinavke je sedma najpogostejša oblika raka v Evropi ter obsega 2,8 % vseh rakavih obolenj pri moških in 3,4 % teh obolenj pri ženskah.

Trenutno tako v Evropi kot drugod po svetu ni presejalnih programov za zgodnje odkrivanje raka trebušne slinavke, saj za zdaj še ni zanesljivega presejalnega testa, ki bi učinkovito prepoznal to bolezen.

Pri številnih bolnikih se bolezen odkrije pozno, pri čemer se diagnoza postavi v času, ko je rak že napredoval (metastaziral), zaradi česar je njihova prognoza slaba.

Pri zdravljenju raka trebušne slinavke v zadnjih letih ni bilo doseženega očitnega napredka. Klinične študije faze III, ki so potekale, niso dosegle zastavljenega cilja. S tem se je okrepila potreba po boljših načinih zdravljenja, ki bi učinkoviteje delovali na raka in naposled podaljšali življenje. Trenutni standard zdravljenja, gemcitabin, je bil uveden let 1997, v nadaljnjih dvajsetih letih se je le omejeno število učinkovin izkazalo kot boljše oz učinkovitejše v kombinciji z gemcitabinom.

Nekaj dejstev o raku trebušne slinavke:

  • Rak trebušne slinavke je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka, pri čemer več kot 95 % obolelih za to boleznijo tudi umre.
  • Po podatkih European Cancer Observatory trenutno v Evropi živi 103.773 ljudi, ki so oboleli za rakom trebušne slinavke.
  • Kot izhaja iz raziskave EUROCARE 4, splošna stopnja preživetja v Evropi znaša od 11,5 do 28,3 %.
  • Bolniki še vedno umirajo kmalu po diagnozi; raziskave kažejo, da je zgolj 5,7 % ljudi, pri katerih so odkrili raka na trebušni slinavki, še živih pet let po postavljeni diagnozi. To pomeni, da med 20 bolniki, le eden lahko pričakuje preživetje naslednjih pet let po diagnozi.
  • Visoka stopnja smrtnosti pri raku trebušne slinavke je pogojena zlasti z bolniki, pri katerih je bolezen že napredovala, zaradi česar operativni poseg ni več mogoč.
  • Uvesti je potrebno nove oblike zdravljenja, ki bi lahko izboljšale preživetje. Rak trebušne slinavke je edini, ki v teh letin ni dosegel večjega napredka, glede stopnje preživetja bolnikov tako moških kot žensk.
  • Čeprav je bil dosežen napredek na področju razumevanja molekularne sestave raka trebušne slinavke, je prišlo le do neznatnega napredka pri iskanju učinkovitejšega zdravljenja, ki bi podaljšalo preživetje bolnikov.

Več informacij o raku trebušne slinavke.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"