Privlačnost še ni ljubezen!

3. 10. 2015
Privlačnost še ni ljubezen! (foto: Profimedia)
Profimedia

Da ljubezen ni isto kot zaljubljenost, nas je večina že sprejela. Da pa tudi privlačnost, ki jo danes tako zelo čislamo, ni garant za srečo v ljubezni, bomo skušali skupaj ozavestiti v nadaljevanju.

Kaj pravzaprav je privlačnost?

Tudi če nisi lepotica z naslovnic, to ne pomeni, da k sebi ne moreš pritegniti lepotca ostrih potez in obratno.Težko bi torej privlačnost zgolj enačili s fizično lepoto.

Privlačnost je v resnici bolj kot z zunanjimi atributi povezana z našimi notranjimi hrepenenji, kar pa nepoučenim rado ostaja skrito.

Ko nekoga vidiš in te ta oseba privlači, je temu najverjetneje tako zato, ker je podobna sliki, ki jo nosiš v svoji podzavesti. In ko boš malo bolje spoznala značaj te osebe, te bo zaradi izkušenj v tvojem življenju in lekcij, ki si se jih naučila, bodisi ta oseba še bolj pritegnila k sebi ali pa te - nasprotno - od sebe odbila.

Privlačnost ni ljubezen

In prav zato se tisti, ki se zanašajo zgolj na privlačnost, kmalu znajdejo pred posebne vrste težavo. Odnos se namreč običajno konča prav tam, kjer se preneha privlačnost.

Ali kot je povedal renesančni mislec iz 16. stoletja:

"Ne poznam zakona, ki bi se razdrl prej kot tisti, ki je zasnovan na lepoti in zaljubljeni želji."

Privlačnost je morda zares tisto, kar nas najprej privabi skupaj, da pride do odnosa, žal pa to ni tudi tista sila, ki bi nas prav dolgo držala skupaj.

"Privlačnost cveti na začetku odnosa zaradi telesne ali spolne privlačnosti ali zaradi določene potrebe, ki jo je potrebno zadovoljiti, vendar ti impulzi izzvenijo, nekateri prej, nekateri kasneje. Tudi, če ste oseba, s katero je prijetno biti, to ne bo dovolj, da bi ostala skupaj," piše v knjigi Zakoni ljubezni Chris Prentiss.

In če je privlačnost premalo, kaj torej drži odnos skupaj na dolgi rok?

So to morda skupni interesi?

Do neke mere.

Ljudje se včasih zares zbližajo zaradi ujemanja nekega skupnega interesa, ki ga imajo v neki točki življenja.

"Recimo, da sta se s partnerjem privlačila, ker sta delila vse prežemajoče navdušenje nad plezanjem, potapljanjem ali katerim drugim projektom. Potem pa je po poroki upadlo vaše zanimanje za plezanje, potapljanje ali pa se je tisti projekt, ki vaju je združil, končal in z zakoncem nista več združena v njem. Če je to edina vez, ki vaju je držala skupaj, se lahko čustveno razideta ali pa se odnos konča."

Da bi se ognila razočaranju na osnovi skupnih ciljev, se bo potrebno premakniti od privlačnosti, ki vaju je povezala, in deliti skupaj dolgoročne cilje, ki odnos vzdržujejo.

In kako to storiti?

Ne bodi zgolj opazovalec

"Živo zanimanje za partnerjevo osebno življenje je ena od najboljših poti, da najdeta nekaj, kar vaju bo oba prepeljalo čez začetno privlačnost."

Odkrijta, kako lahko drug drugemu pomagata pri novem poslovnem podvigu, projektu, hobiju ali športu. Pogovarjajta se o vajinih osebnih ciljih, sanjah, prizadevanjih in načrtih ter vsak pri sebi razmislita, kako se lahko vključita v njih.

Vir: Chris Prentiss, Zakoni ljubezni - Ustvarjanje sanjskega odnosa

Preberi še: 8 grehov v postelji, ki si jih lahko privoščiš

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ