Ljubosumje - bridko čustvo, ki te razkriva!

9. 4. 2012
Ljubosumje - bridko čustvo, ki te razkriva!

Ljubosumje gre ločiti od zavisti. Prvo se namreč nanaša na ljudi in odnose, na nematerialno stvarnost, drugo pa na materialne dobrine.

Ljubosumna si lahko na primer na fantovo lepo in zapeljivo znanko, ki z njim zelo rada spije jutranjo kavo, zavidala pa boš sosedi, ki si je ravno kupila novo obleko prestižne blagovne znamke, napredovala v službi ali vplačala eksotično potovanje.

Ljubosumje je za odnose bolj pogubno, je intenzivnejše čustvo in traja dalj časa kot zavist. Je tudi bolj bridko čustvo, medtem ko je zavist bolj pekoče.

Temelj ljubosumja je strah

Globoko v sebi ljubosumje govori o nas samih, če mu le znamo dovolj prisluhniti.

Ob simpatični fantovi znanki žensko postane strah za partnerstvo, predvsem pa zase. Kajti če se uresniči najbolj katastrofalna misel, to je, da simpatična sodelavka lahko razdre vajino zvezo, ostaneš sama. Izgubiš partnerja, podre se vse, kar sta zgradila, ti pa ostaneš sama, prestrašena in nezaupljiva do moških nasploh. Zato je v tem primeru ljubosumje čustvo, ki prek strahu postavlja meje intimnemu odnosu z zunanjim svetom.

Hkrati pa ta podtalni strah in ljubosumje govorita o lastni manjvrednosti, nevrednosti. Si mar manj zapeljiva kot njegova simpatična znanka? Kakšne adute ima, da se mu je tako prikupila? Pa tako lepo postavo ima in tisti njeni dolgi lasje in nasmeh. Ti pa si (tako si vsaj misliš) majhna, debelušna, nobeno krilo ti ne pristaja, tvoji lasje so tanki, kratki, tvoj nasmeh nezapeljiv.

Zavedanje lastne manjvrednosti poveča strah, naštete misli in vprašanja o sebi pa tako lahko še bolj zanetijo ljubosumje.

Za več branja: O ljubosumju.

Novo na Metroplay: "Ne obstaja tema, o kateri se ne bi smeli šaliti!" - Lado Bizovičar | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem