'Ker te cenim.'

27. 9. 2008
'Ker te cenim.'

Si predstavljaš, da svojemu dragemu pustiš preživeti vikend s prijatelji, ti pa (z otroki, če jih imaš, ali pa brez njih, če jih še nimaš) ostaneš doma?

Če to narediš vzdihujoče: "Že mora biti tako," prevzameš vlogo žrtve. Lotevati se te prične občutek prikrajšanosti, kar nekaj časa pa se ne moreš znebiti očitajočih misli.

Če že delaš uslugo partnerju, bi bilo bolje, da je tvoja odločitev izražena v pozitivnem smislu. Nekako takole: "Po vseh teh nadurah si vendar zasluži nekaj časa zase." Usluga mora zveneti predvsem iskreno. Iz poštenosti do partnerja in tudi do tebe same.

Energija sledi misli

Naša podzavest namreč sodeluje pri vseh naših odločitvah in dejanjih. Dokazano je, da se ob pozitivnem mišljenju in izražanju aktivirajo energije v našem telesu.

Vsak od nas ve, kako na nas vplivajo negativne formulacije. Kolikokrat smo že slišali domnevne komplimente, ki pa niso naleteli na plodna tla, ker so pošiljali napačen signal?

Pomisli na primer na stavek: "Novo krilo ti pa še kar pristaja." Prav gotovo ne boš veselo zazibala z boki, ko boš zaslišala takšen stavek. Mračen dvom ti pokvari vse veselje s tvojim novim oblačilom.

Seveda pa za besedno blokiranje ne potrebuješ druge osebe. Ko si rečeš denimo, da si pod stresom, začne tvoje telo hkrati izločati noradrenalin, hormon strahu, zaradi katerega si le še bolj nervozna. Raje reci: "Danes imam veliko dela" in tvoja podzavest si bo stavek razlagala takole: "Dan bo naporen, a vse se da opraviti."

On stvari vidi drugače

Ko pozitivne besede za seboj povlečejo tudi pozitivna dejanja, govorimo o produktivnem govorjenju. Tako kot pri Romanu in Suzani.

Roman je namreč vesel, da je Suzana sprejela njegov predlog o spremembi lokacije njunih počitnic. To mu je tudi odprlo pogled na njene želje in ga razveselilo.

Tovrsten mehanizem psihologi imenujejo 'angelski krog', ki se od 'peklenskega kroga' razlikuje v tem, da tu dober rezultat sproži naslednjega.

Ker pa je treba ljubezen seveda stalno negovati, si s prijaznimi formulacijami pomagaj tudi v konfliktnih situacijah. Poskusi. Ko se boš naslednjič prepirala s svojim dragim, si ne reci: "Sploh me ne razume! " temveč raje: "On vidi stvari drugače kot jaz. " In že mu boš malce bližje.

Intervju s strokovnjakom

Ali je treba res vedno vse izražati v pozitivnem smislu?

Ne. Treba se je držati nekega sorazmerja. Pozitivno govorjenje zviša našo vrednost, in to je dobro. Ni pa dobro, če je pretirano in se uporablja le v taktične namene.

Kako naj se odvadim negativnih občutkov?

Tega raje ne storite! Življenje ima vendar tudi temne strani. Nesmiselno in celo škodljivo je, če potlačimo občutke le zato, ker niso pozitivni. Če na stvari gledamo prisiljeno pozitivno, zanemarimo emocionalna področja, s katerimi bi se morali soočiti. Žalost, na primer, a tudi pomanjkanje in šibkosti.

Kako se rešujejo težave na pozitiven način?

Strokovnjaki radi uporabljajo izraza produktivno mišljenje in produktivno govorjenje. Najprej si dovolimo vse občutke, pa naj bo to jeza, strah ali samopomilovanje. V drugem koraku, ki bi moral slediti prvemu, se osredotočimo na vprašanje: Kako naj se lotim tega izziva? Ne gre za sajenje rožic, temveč nam pomaga, da se skoncentriramo na svoj manevrski prostor.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ