Najboljša letna gledališča – piknik in kultura na svežem zraku

17. 5. 2012

Poleti so večeri najbolj prijetni. Zrak je topel, poletni vetrc je nekaj najbolj romantičnega in ob prvem mraku tako prija kozarček vina in nekaj dobrega za pod zob.

In če se nam v prijetnem večeru obeta še vrhunska gledališka ali operna predstava, potem je stvar skoraj popolna. Za vas smo naredili kratek pregled najbolj prijetnih in znanih poletnih gledališč.

Rimski amfiteater v samem središču Verone, na trgu Bra, je ena od najbolj občudovanih stavb iz antičnih rimskih časov (zgrajena leta 30 našega štetja), ki danes slovi predvsem po opernih predstavah.

Od leta 1913 tu prirejajo operne predstave pod milim nebom v prečudovitem ambientu, ki so na sporedu med junijem in septembrom. Letos so na spored uvrstili opere: Don Giovani, Aida, Carmen, Romeo in Julija, Turandot ter Tosca. V areni so prav tako že nastopili številni pop in rok glasbeniki, kot so Pink Floyd, Duran Duran, Deep Purple, The Who, Dire Straits ter drugi. Arena sprejme približno 15.000 obiskovalcev (največja na svetu, Metropolitanska opera v New Yorku, pod streho sprejme nekaj več kot 3.500 obiskovalcev), zato tudi cene vstopnic vsaj v zadnjih vrstah niso predrage. V Rimu poleti od leta 1937 opero poslušajo v nekdanjih rimskih termah Caraccala, ki sprejmejo 20.000 obiskovalcev.

Gledališče v parku Regent je v londonskem predelu Westminster. Vsako poletje med majem in septembrom (sezona traja 16 tednov), od leta 1932, v vrtovih kraljice Mary prirejajo gledališke predstave.

Na sezono jih obišče več kot 130.000 obiskovalcev. Gledališče je znano po svojem baru, kjer nudijo hrano in osvežitev, prav tako lahko obiskovalci prinesejo hrano in pijačo s seboj in povečerjajo na klopcah pred predstavo ali po njej. Letos, ob 80. obletnici gledališča, bosta vso sezono na sporedu muzikala Ragtime in Shakespearjev Sen kresne noči. Na odru v Regent parku je nastopila vrsta znanih igralcev, med drugimi tudi: Vivian Leigh, Jeremy Irons, Judi Dench, Ralph Fiennes, John Malkovich...

Delacorte gledališče na prostem, ki je v manhattanskem Centralnem parku v New Yorku, so ustanovil leta 1962, kot vsakoletno sezonsko prireditev pod imenom Shakespeare je v parku. 

Gledališče sprejme približno 1.800 gledalcev, vstopnice pa so brezplačne in se delijo na dan predstave ali pa se lahko prijavite prek spleta in upate, da boste srečni izžrebanec. Ob 50. obletnici gledališča bosta na sporedu Shakespearjeva drama As you like it ter Into the woods (Stephen Sondheim). V gledališču so nastopili že številni slavni igralci, kot so: Meryl Streep, Kevin Kline, Natalie Portman, John Goodman, Morgan Freeman, Christopher Walken, Denzel Washington ...

V trdnjavi Minor na otoku Mali Brion se od leta 2001 vrstijo prireditve gledališča Ulysses.

Začelo se je s kultnim Shakespearovim Kraljem Learom (v glavni vlogi nastopa seveda tudi malo naš Rade Šerbedžija, poleg njega še Jure Ivanušič in Radko Polič), za katerega je Šerbedžija menil, da bo trdnjava idealno prizorišče. Letos bodo na sporedu (med 20. julijem in 26. avgustom) poleg Kralja Leara še predstave Odiseja, Pokojnik ter Cabaret Brecht. Na otok vas pred predstavo pripelje ladjica, ki je vključena v ceno vstopnice.

Avstrijsko mestece ob Bodenskem jezeru (jezero je tromeja med Nemčijo, Avstrijo in Švico) vsako leto julija in avgusta, od leta 1946, gosti kulturno-umetniški festival.

Posebnost festivala je na jezeru plavajoči oder ter avditorij tik ob jezeru, ki sprejme sedem tisoč obiskovalcev. Bodenski oder je znan po svojih opernih predstavah. Vsako poletje imajo približno sto umetniških dogodkov, ki jih obišče približno 200.000 obiskovalcev.

Nekdanji samostan viteškega reda Križarjev je leta 1952 preuredil Jože Plečnik na željo tedanje mestne oblasti, ki je tu želela prostor za prireditve.

Plečnik se je odločil, da preoblikuje prostor Križank po principih arhitekture Albertija, Palladija in drugih renesančnih arhitektov. Po njegovi smrti sta njegovo delo nadaljevala arhitekta Bitenc in Ocvirk. S svojim ambientom in akustiko so Križanke prav gotovo svojevrstne v svetu, z njimi bi se ponašalo prav vsako mesto na svetu. Letošnjo sezono se bo ob 60. obletnici Križank v okviru ljubljanskega festivala odvilo vrsto predstav: Balet Bejart iz Lozane, muzikala Jezus Kristus superstar in Čarovnice iz Eastwicka, plesna predstava ComPASSION, gledališki predstavi Medeja (Pandur) in Gospoda Glembajevi (Krleža) z Borisom Cavazzo in Anico Dobro, pianist Mychael Nyman ... Križanke lahko tudi najamete (osnovna cena 7.190,00) in premorejo 1.226 sedežev ali približno 3.500 stojišč.

Klikni še na nekaj zanimivih povezav za letna gledališča:

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ