Vprašala si, mi odgovarjamo

29. 10. 2009
Vprašala si, mi odgovarjamo

Kateri odtenek senčila pristaja tvoji barvi oči in kako uničiti izbruh aken? Zbrali smo zanimiva vprašanja in pri strokovnjakih poiskali odgovore, da od zdaj ne bo več izgovorov …

Priznaj, tudi tebe je že zagrabilo, da bi bila brez ene same dlake, da bi imela najbolj gladko kožo na svetu, da bi si mojstrsko naličila oči. A včasih se ustavi že pri izbiri pravega izdelka, drugič si preprosto poskusila vse, pa še kar brez uspeha, tretjič …

Pa saj imaš rešitve na dlani!

Kako je s plačilom carine za nakup lepotnih izdelkov prek spleta?

Za kozmetične izdelke, kupljene v EU, praviloma ni nikakršnega carinskega postopka.

“Pri nakupih iz tretjih držav (na primer ZDA) pa je osnovni kriterij vrednost, tako so pošiljke do vrednosti 22 evrov oproščene plačila vseh dajatev, pri tistih od 22 pa vključno do 150 evrov se obračuna davek na dodano vrednost, nad tem zneskom pa je treba plačati tudi carino,” nam je obrazložila Sabina Langus Boc s Carinske uprave RS in opozorila: “Vendar pa se za parfume in toaletne vode oprostitev plačila ne more uveljavljati.”

Predvsem pa bodi pozorna na to, da se v carinsko vrednost vštejejo tudi stroški poštnine. Na Carinski upravi RS tudi svetujejo, da se pred nakupom pozanimaš, katere dajatve je treba upoštevati, saj lahko ugoden nakup kaj hitro postane drag zaradi dajatev in stroškov pošiljanja.

Kakšna je razlika med pilingom z zrnci in tistim s kislinami?

Pri prvem gre za mehanično odstranjevanje mrtvih celic z zrnci, tisti s kislinami pa so na bazi glikolne ali mlečne kisline. Oba luščita povrhnjico in s tem spodbujata nastajanje novih celic, kot rezultat pa prinašata mehkejšo kožo, le da je pri prvem učinek takojšen, zadnjega pa moramo večkrat ponoviti, da se učinek opazi.

Je beljenje zob škodljivo? Kaj predlagate, da bi bili beli in enakomerno obarvani?

Površinske madeže poskusi odstraniti z zobno pasto za beljenje zob. Če so zobje temnejši v celoti, se lahko odpraviš k zobozdravniku na splošno beljenje.

“Uporabljamo preparate, ki sklenine ne poškodujejo, temveč samo spremenijo njeno strukturo, vsebujejo pa tudi fluor, ki zobe ščiti. Potreben je enkratni obisk in takrat zobe pobelimo le do določene stopnje. Želeno belino dosežete postopno sami z gelom, ki ga po postopku dobite pri nas,” nam je zatrdil Jurij žargi, dr. dent. med., in dodal: “Beljenja ne opravljamo mladoletnim, nosečnicam in tistim s preobčutljivimi zobmi – najprej se posvetimo tej nevšečnosti, šele nato pride na vrsto beljenje. ”

Nehala sem jemati kontracepcijske tablete, moja koža pa je čisto ponorela. Kaj naj naredim?

Določene kontracepcijske tablete se predpisujejo celo za zdravljenje mladostniških aken, zato ni čudno, da se po prenehanju jemanja stanje kože poslabša. Doc. dr. Aleksandar Godić, dr. med., iz dermatološke ambulante Bartenjev & Rogl je predlagal:

“Za zdravljenje aken se ne uporabljajo le lokalni pripravki ali kontracepcijske tablete, temveč tudi sistemska zdravila. Ker se njihov izbor prilagodi vsakemu posamezniku posebej, saj je odvisen od razširjenosti in tipa aken, je nujen obisk pri dermatologu.”

Ker si grizem nohte, bi rada poskusila z geliranimi. Ali bodo potem še bolj uničeni?

Poškodovane nohte bi z umetnimi le prekrila, ne pa tudi odpravila težave. Manikerka Petra Petrov iz salona Manikira – Oaza za roke opozarja:

“Pri poškodovanih nohtih v začetni fazi odsvetujemo izdelavo geliranih. Najprej moramo z negovalnimi kurami poskrbeti za naravne nohte. Šele ko so ti zdravi, si lahko omislimo umetne, v nasprotnem primeru bi jih lahko še dodatno poškodovali.”

Veliko uporabljam lak za nohte, zato so ti postali rumenkasti. Kaj naj naredim?

Nohti absorbirajo snovi. Čim močnejše in debelejše imamo, več barve so sposobni vpiti – od tod tudi obarvanost. Manikerka Petra Petrov svetuje:

“Pred uporabo laka obvezno na noht nanesi podlak. Ta poleg zaščite nohta pred obarvanjem nudi tudi odlično podlago za oprijem laka, vsebuje pa lahko kalcij, snovi za vlaženje ali sestavine proti cepljenju nohtov. Če je škoda že storjena in so nohti že obarvani, svetujem uporabo laka American Nail No More Yellow, ki optično nevtralizira porumenelost, poleg tega pa ima rahel belilni učinek.”

Zakaj se mi črtalo skoraj takoj po nanosu razleze?

“Nekaj na tem predelu je preveč mastne strukture. Lahko je koža, morda krema ali pa prav svinčnik, s katerim rišeš črto, “ je povedala cosmopolitanova urednica lepote in mode Nika Veger. Njena navodila:

“S papirnatim robčkom z vek popivnaj odvečno maščobo. Področje prekrij s korektorjem ali vlažilnim pudrom in nato utrdi s pudrom v prahu. Za črto obvezno uporabi dolgoobstojni svinčnik. Če boš čez nanesla še senčilo v podobnem odtenku, bo črta na svojem mestu zagotovo ves dan.”

Nikakor se ne morem znebiti prhljaja. Kaj svetujete?

Prhljaj je kronično obolenje, kar pomeni, da se obdobja poslabšanja vedno izmenjujejo z obdobji izboljšanja.

“Pri tem problemu se priporoča kombinacijo šamponov. Prvi, ki vsebujejo ketokonazol – ta zdravi glivo, ki naj bi bila pri tem udeležena – ,in drugi, ki s cinkom oziroma selenom stabilizirajo luščenje,” svetuje doc. dr. Aleksandar Godić, dr. med.

Rada bi nosila vijoličasto senčilo, a se mi zdi, da ne pristaja na moje rjave oči. Kaj narediti?

Nika Veger te bo zagotovo potolažila: “Vizažisti vemo, da se vse barve podajo k vsem očem, če le izbereš pravi odtenek. Tako npr. hladna, srebrno vijoličasta (barva sivke) naredi modre oči bolj strupene, zelene zažarijo z intenzivno vijoličasto, v kateri je več rdeče (odtenek ciklame), rjave pa postanejo skrivnostne v objemu tople, zlato vijoličaste (barva melancane). Dodatno lahko poudariš barvo svojih oči tudi z maskaro, npr. v zeleni, modri ali rjavi barvi.”

Pred spanjem je treba odstraniti ličila. Ali to velja tudi za maskaro?

Seveda, tudi maskaro moraš zvečer odstraniti. Vsa ličila za oči, ki jih ne odstranimo, lahko povzročijo različna vnetja. Poleg tega pa se lahko trepalnice, ki so preobložene s starimi plastmi maskare, lomijo in zaradi tega začnejo izpadati.

Kaj je pravzaprav mineralni puder in kako naj ga nanesem?

Mineralni puder vsebuje naravne minerale, ne pa konzervansov, olj in smukca kot običajne formule, zato ga koža bolje prenaša. Nika Veger pravi:

“Videti je kot puder v prahu, le da ima običajno priložen čopič, s katerim ga v tankem sloju naneseš od sredine obraza proti robu. Odličen je za občutljivo polt, morda pa se mu morajo izogniti tiste, ki imajo zelo suho, saj jo lahko še dodatno izsuši.” Lepe odtenke, ki se dobro zlijejo s kožo, boš našla med mineralnimi pudri Estée Lauder Nutritious Vita-Mineral Loose Powder SPF 15.

Imela bi kristalček na zobu. Se res lahko odlepi že po nekaj dneh in ali je škodljiv za zob?

Če se zanj odločiš, je najbolj pomembno, da ti to opravijo v zobozdravniški ordinaciji, kjer so primerno usposobljeni. Tam bodo postopek opravili strokovno in je bojazen, da bi se ti po nekaj dneh odlepil, zelo majhna. Urška Šitum Rečnik, dr. dent. med., iz Dentalnega centra Zobek nam je razložila:

“Uporabljamo namenske materiale in tudi sicer gre za neznaten poseg v zob, zato so vse skrbi odveč. Pri postopku pride na tem mestu do rahle demineralizacije, zato je treba uporabljati zobno pasto s fluorom in vestno skrbeti za ustno higieno. Kristalček ali njegove ostanke lahko odstranimo s poliranjem zoba, ki ga nato še dodatno premažemo z fluorovim premazom.”

Poleti so se mi na čelu pojavili rjavi madeži, podobni pegam. Kako se jih znebim?

Ti so posledica kopičenja kožnega pigmenta. Lahko so zelo trdovratni, zato odstranjevanje ni vedno uspešno.

“Običajno najprej predpišemo belilno kremo. Belilna sredstva v nekaterih kozmetičnih pripravkih namreč največkrat ne zadoščajo,” je povedala mag. Metka Adamič, dr. med., iz Dermatološkega Centra Parmova. Če tudi to ne pomaga (rezultat bo viden šele po šestih tednih), poskusimo s postopkom, imenovanim Dermamelan, ki je najmanj agresiven in prinese najboljše rezultate.

“Posebej izurjeni dermatologi z njim zdravimo različne oblike čezmerne pigmentacije. Je kombinacija maske in kreme, ki z naravnimi sestavinami odstranjujeta kožni pigment. Prednost postopka je v tem, da ga lahko izvajamo vse leto (tudi v poletnem obdobju),” je dodala mag. Metka Adamič, dr.med.

Dolgo nazaj sem si dala narediti tetovažo in mi je zdaj žal. Kaj lahko storim?

Lahko se odločiš za lasersko odstranitev. Ta deluje na principu selektivne fototermolize in je potrebnih od osem do petnajst ponovitev. Spremlja jo rahel boleče-pekoč občutek.

“Veliko je odvisno od globine tetovaže. Če je barva globoko v podkožju, je bolje, da tetovažo le malce zabrišemo, da se izognemo morebitnim brazgotinam, na tem mestu pa potem naredimo novo. Popolna odstranitev je sicer možna, vendar odvisna od lokacije in debeline kože na tem predelu, “ svetuje Katja Fašink, lastnica salona Cat, in dodaja: “Postopek se opravlja le takrat, ko se ne izpostavljamo soncu, torej v času od jeseni do pomladi.”

Zakaj laser ne more odstraniti svetlih dlak? Ali obstaja kakšna alternativa?

Da običajni laserski žarek pripotuje do lasnega mešička, potrebuje pigment, svetle dlake pa ga vsebujejo le malo.

“Zato pri nas uporabljamo tehnologijo ELOS in ta se zaradi kombinacije optičnega žarka ter električne energije odlično obnese tudi pri svetlih dlakah. Druga možnost, ki je sicer primerna le za manjše površine obraza, pa je elektroliza – odstranjevanje dlak s tanko iglico in električnim tokom,” je razložila kozmetičarka Saša Kobilšek iz BM Studia.

Tanja Kolenc