Varno na sonce

14. 5. 2008
Varno na sonce

Verjetno se sprašuješ, kakšen je vpliv ultravijoličnega sončnega sevanja na tvojo kožo …

Na moč UV žarkov na površini Zemlje poleg debeline ozonskega plašča vpliva tudi oblačnost, a nikar ne misli, da te na oblačen dan UV žarki ne morejo doseči, tanek sloj oblakov namreč prepušča velik del sevanja.

Pozorna bodi tudi na odbijanje škodljivega sončnega sevanja od različnih površin, na primer vodne površine pa ali peska na peščeni plaži. Tudi v času, ki ga preživiš v morski vodi, moraš biti zaščitena, kajti del UV sončnega sevanja doseže tvojo kožo tudi pod gladino vode.

Slabe in dobre plati

Pretirano izpostavljanje UV sevanju ima škodljive posledice za kožo in oči, oslabi pa tudi imunski sitem. A izpostavljenost sončnim žarkom ima tudi pozitivne učinke – takrat, ko je izpostavljenost zmerna, seveda! Jutranje sonce je še posebej zdravilno, lahko izboljša stanje nekaterih kožnih bolezni, vpliva na delovanje hormonov, predvsem pa izboljšuje človekovo počutje.

Vitamin D

Verjetno že veš, da UV sevanje sodeluje pri tvorbi vitamina D, slednji namreč nastaja samo takrat, ko je tvoje telo neposredno izpostavljeno soncu, verjetno pa ne veš, da je za maksimalno koncentracijo tega vitamina v koži dovolj že 15 minut. Dodatne minute, ko je tvoje telo izpostavljeno sončnim žarkom, pa ne vplivajo na večanje količine vitamina D v telesu. Zato je kratkotrajno izpostavljanje soncu veliko boljše zate kot dolgotrajno 'praženje'.

Izogibaj se izpostavljenosti sončnim žarkom med 11. in 16. uro. Zakaj? Ker je takrat moč sončnih žarkov najmočnejša in takrat so ti žarki tudi najbolj škodljivi.

Vrednosti UV indeksa

Jakost sončnih žarkov določa UV indeks, pri čemer visoka vrednost pomeni večjo nevarnost oziroma po domače: sončni žarki v krajšem času poškodujejo kožo.

Če bi rada vedela, kdaj si v nevarnosti, spremljaj vrednosti UV indeksa:

  • UV indeks = 0, 1 ali 2 predstavlja minimalno jakost, za katero ni potrebna posebna zaščita.
  • UV indeks = 3 ali 4 predstavlja nizko jakost, zaščita je priporočljiva za otroke in ljudi, ki imajo občutljivo kožo.
  • UV indeks = 5 ali 6 predstavlja srednjo jakost, priporočljiva je dobra zaščita – uporabi sončna očala in zaščitno kremo, lahko tudi pokrivalo.
  • UV indeks = 7, 8 ali 9 predstavlja visoko jakost, obvezna je zaščita s sončnimi očali, kremo za sončenje z višjim zaščitnim faktorjem, pokrivalo za glavo in zaščitna obleka iz goste tkanine, ki ne prepušča sončnih žarkov. Izogibaj se soncu med 10. in 16. uro.
  • UV indeks = 10 ali več predstavlja ekstremno visoko jakost, pri kateri je treba uporabiti vsa zaščitna sredstva – kakovostna očala, gosto tkana oblačila, pokrivala, ki zaščitijo glavo, vrat in ramena; najbolj priporočljivo pa se je umakniti v senco, ki ne prepušča nobenih sončnih žarkov.

Vrednosti UV indeksa so dnevno objavljene na spletni strani Agencije Republike Slovenije za okolje.

Če se soncu res ne želiš izpostavljati, potem je zate najboljša rešitev dobro samoporjavitvena krema.