Si prepoznala ta nevaren oglas za delo?

19. 2. 2015
Si prepoznala ta nevaren oglas za delo? (foto: Profimedia)
Profimedia

Bodi pozorna, vsak oglas za delo nujno preberi dvakrat!

Pred časom se je na našem forumu v okviru projekta Preberi dvakrat!, katerega namen je ozaveščanje o problematiki trgovine z ljudmi, pojavil izmišljeni oglas za delo.

oglas

Oglas za delo tajnice je bil sestavljen na osnovi realnega oglasa, ki je bil objavljen na slovenskih spletnih straneh in pri katerem obstaja utemeljen sum poskusa trgovine z ljudmi.

Objavljen je bil s ciljem pridobitve vpogleda v odzive ljudi in s ciljem analize filtrov tistih spletnih strani, na katerih obstaja možnost objave tovrstnih oglasov.

Odziv je bil (pre)velik!

Pomemben je podatek, da je bil odziv oseb velik, analiza vsebine odzivov pa je pokazala, da prošnje za delo pogosto vsebujejo osebne podatke, življenjepise in celo osebne fotografije!

Vse naštete informacije lahko vodijo v veliko nevarnost, če se znajdejo v nepravih rokah – v rokah trgovcev z ljudmi.

Bodi pozorna in prepoznaj sumljiv oglas!

Društvo Ključ, ki deluje v javnem interesu in se ukvarja s problematiko trgovanja z ljudmi, opozarja, da sta s trgovino z ljudmi najpogosteje (a ne vedno!) povezana dva pojma: TUJINA in DELO.

Tipične zgodbe oseb, ki so preživele trgovino z ljudmi, se namreč skoraj vedno vrtijo okoli mamljive ponudbe za delo v tujini, ki se je sprevrgla v izkoriščanje za spolne usluge, težja fizična dela, služabništvo ...

Nujno pa upoštevaj naslednje preventivne korake:

• pozanimaj se, če je delo še aktualno, preden pošlješ svoje osebne podatke, vsebovane v življenjepisu;

• če se ponujeno delo izvaja v tujini, poskusi pridobiti čim več informacij o točnem naslovu, kjer se delo opravlja;

• bodi pozorna na obliko uporabljenega naslova – sumljiv je precej splošen elektronski naslov, ki ne izda nobenih osebnih podatkov o potencialnemu delodajalcu; elektronski naslov lahko preveriš tudi preko spletnih brskalnikov, kar ti omogoči, da ga povežeš s kakšnimi drugimi oglasi, kjer je naveden taisti elektronski naslov;

poskusi pridobiti konkretne podatke o fizični ali pravni osebi, ki nudi delo (v pomoč so ti lahko različni spletni brskalniki) – preveri ozadje in poskusi vzpostaviti komunikacijo s ponudniki dela, saj tako lahko dobiš vpogled v njihovo uporabo slovenskega jezika, ki je včasih neustrezna in se zdi kot da bi pisali s pomočjo spletnega prevajalnika.

Za več informacij o konkretnih napotkih glede večje previdnosti pri prepoznavanju potencialne trgovine z ljudmi, si oglej spletno stran Društva Ključ.

Pa še to!

Če si med tistimi, ki so se prijavili na izmišljeni oglas, vedi, da bodo vsi osebni podatki (vključno z življenjepisi in fotografijami) uničeni z izbrisom računa, ki bo ukinjen po izbrisu elektronske pošte.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ