Kje zapravim ves svoj denar?

7. 12. 2013

Ljudje o denarju navadno razmišljamo takole »Ko bom imel več denarja, se bom z njim pričel ukvarjati«. Prava strategija pa je ravno obratna »ko se bom pričel ukvarjati s svojim denarjem, ga bom imel več.«  Podobno je s študijem, če ne vložimo nič energije v pripravo na izpite se bo to poznalo na naših končnih študijskih rezultatih in obratno, več truda ko vložimo v svoj študij, boljše rezultate bomo dosegali. Vsa umetnost se skriva v naših navadah.

Eden izmed temeljnih načinov kako izboljšati nadzor nad denarjem je beleženje prihodkov in odhodkov. To lahko storimo z vodenjem stroškovnika ali z uporabo kakšne izmed aplikacij za vodenje financ. Pomembno je, da vzamemo to kot zabavno izkušnjo. Kaj je cilj tega spremljanja porabe? Končno jasno spoznati, kje porabimo ves svoj denar - do centa natančno.

Kako naj analiziram porabo svojega denarja?

Po enomesečnem spremljanju svoje porabe boš imel/a jasnejšo sliko o tem kje zapraviš svoj denar in kje lahko svoje vedenje spremeniš.

V pomoč naj ti bodo sledeča vprašanja:

  • Nad katerimi zneski si še posebno presenečen/a?
  • Kateri zneski so višji od pričakovanih in kateri nižji?
  • Si vedel/a, da porabiš toliko denarja za hrano?
  • Koliko porabiš za bivanje, avto, koliko za študij in zabavo?
  • Se ti zdijo zneski sprejemljivi, kje bi lahko zmanjšal/a svojo porabo?

Tekst je povzet iz priročnika programa Denar nima idej Postani svoj financ minister, ki ga lahko brezplačno snameš na Facebook strani programa Denar nima idej. Če pa želiš osvojiti nekaj več tehnik in orodij ravnanja z denarjem z našimi ambasadorji, se nam pridruži na naslednji brezplačni Financ fest delavnici!

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ