Vpis za status 2014/15 - da ali ne?

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Hypnotica
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 12
Na forumu od: 1. 8. 2014

Neprebrana objavaNapisal/-a Hypnotica » 01. Avg. 2014 12:50

Hej! :)
Imam nekaj vprašanj, na katera upam da dobim odgovore ali kakšen nasvet.
Trenutno delam preko študentskega servisa, kjer imam možnost delati dlje časa, več let... stvar je pa taka, da seveda za študentsko delo potrebujem status študenta.

1. Kaj mi svetujete? Ali je kdo v enakem položaju, kaj namerava storiti? Namreč vpis za status ima več negativnih stvari (nekomu drugemu zasedeš mesto, šola te lahko baje po novem zakonu po 6. mesec neudeležitve izpiše itd.)
Torej... obstaja kakšna šola kamur se lahko vpišeš samo za status, ali kako lahko drugače (brez rednega, izrednega študija ter izobr.odraslih) pridem do statusa?

2. Ima kdo izkušnje s fakulteto za predšolsko vzgojo, v MB, smer predšolska pedagogika? Je možnost, da me šola v primeru da ne pridem na obvezne vaje itd. izpiše? In kdaj, se lahko to zgodi, že po 2 mesecih ali šele po pol leta?

3. Obstaja tudi možnost da grem res študirat predšolsko pedagogiko, zato me zanima, kdor hodi/je hodil, ali mi lahko poveste kako je s tem obvezim delom v 1. letniku (praksa, obvezene vaje, predavanja itd.).
Študij me namreč veseli, vendar rada bi imela delo + študirala, pa nevem kako naj oz. če sploh lahko vse to uskladim.

Lepo prosim za odgovor, vaše izkušnje, nasveti mi bodo res pomagali.
:ja:
Uporabniški avatar
haley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4999
Na forumu od: 20. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a haley » 01. Avg. 2014 14:04

Kam si pa sedaj vpisana za status? Nekaj se je pisalo, da od jeseni ne bo več dalo vpisovati samo za status pa nevem če je to res ali ne...
Hypnotica
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 12
Na forumu od: 1. 8. 2014

Neprebrana objavaNapisal/-a Hypnotica » 01. Avg. 2014 15:04

Prejšnjo leto sem se vpisala v izobraževanje odraslih - poklicni tečaj predšolske vzgoje, in imam tako status še do oktobra. (tečaj sem seveda tudi opravila, saj je bil plačljiv)
Za naprej pa res nevem kaj narediti... :/
A kaj ko brez statusa ne morem delati, ker za zaposlitev nimam šans.
Josee Phine
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 67
Na forumu od: 22. 5. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Josee Phine » 01. Avg. 2014 21:02

Haj,

sem slišala od kolegice, da se da na GFML (če si seveda kje iz Pomurja) vpisat - plačaš ti dajo papir pa maš mir :)

lepo zrihtaj :)
Take me as i am, or watch me as i go.
Hypnotica
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 12
Na forumu od: 1. 8. 2014

Neprebrana objavaNapisal/-a Hypnotica » 02. Avg. 2014 12:15

Josee Phine
Hvala za predlog, sem sicer iz štajerske, pa sem vseeno malo prečekirala in na enem forumu zasledila, da so baje tem ki so se lani vpisali na GFML (in jim tudi povedali da se vpisujejo samo zaradi statusa) poslali po pošti, da jih bodo izpisali..

Zasledila sem tudi, da so bili fiktivni vpisi možni na nekih solah v Kopru, pa so jih baje odkrili in so dobili neko veliko kazen.

Ravno zaradi teh poostrenih zakonov, ne vem ali se sploh res kdo dovoli vpis za status. Nebi pa rada tvegala in placala 200€+, potem pa se bom kje bolj nastradala. :?
Uporabniški avatar
haley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4999
Na forumu od: 20. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a haley » 02. Avg. 2014 14:49

Sem malo brskala po spletu in zasledila da se v študijskem letu 2014/15 ne bo več dalo vpisovati samo za status... :?
Uporabniški avatar
mastermind
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 593
Na forumu od: 4. 2. 2013
Kraj: London, UK

Neprebrana objavaNapisal/-a mastermind » 02. Avg. 2014 18:24

Hvala bogu, da se bo to ukinilo, pa čeprav sem prepričan, da bo princip še vedno deloval, le malce manj 'javno'.. Sicer pa a ni nekega člena v delovni zakonodaji, da če te kot študenta izrabljajo za delo po 8 ur na dan, pon-pet, da jih lahko zahakljaš in izsiliš redno zaposlitev?
Uporabniški avatar
haley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4999
Na forumu od: 20. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a haley » 02. Avg. 2014 18:39

Jaz tudi menim, da je zadnji čas da se to ukine, samo upam da bo zaradi tega več rednih delovnih mest!
Hypnotica
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 12
Na forumu od: 1. 8. 2014

Neprebrana objavaNapisal/-a Hypnotica » 02. Avg. 2014 20:03

Nič ne vem o tem, da bi lahko izsilil zaposlitev, in zelo dvomim v to. Sicer pa itak ne delam vsak dan, ampak po navadi 4 dni v tednu, 8ur.

Se strinjam s tem, da je skrajni cas, da se to ukine. Pravzaprav bi morali ukiniti studentska dela, in tako bi mogoce res bilo kaj vec prostih delovnih mest, za tiste ki bi res radi delali in tiste ki potrebujejo sluzbo, pa je nikakor ne dobijo, saj vsak raje vzame studenta.

Ampak mislim da bo to se lep cas ostalo tako...
in zaenkrat mi ne preostane drugega (kot verjetno se veliki vecini) kot da se vpisem za status in delam preko studentske napotnice. ;(

Je pa res da tudi ukinitev studentskega dela ne bi pomenila zaposlitev v poklicih, kot so policija, zdravstvo, farmacija, delo v vrtcih/solah...
elektrobum
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 216
Na forumu od: 15. 7. 2012
Kraj: Štajerska

Neprebrana objavaNapisal/-a elektrobum » 05. Avg. 2014 21:04

banda izkoriščevalska
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 06. Avg. 2014 8:20

^ Banda izkoriscevalska bi bili, ce bi rekli Jebiga in na socialni viseli. Tako pa folk pac naredi, kar je potrebno, da dobijo sluzbo in prezivijo.
elektrobum
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 216
Na forumu od: 15. 7. 2012
Kraj: Štajerska

Neprebrana objavaNapisal/-a elektrobum » 06. Avg. 2014 9:03

... ;D
Zadnjič spremenil elektrobum, dne 04. Jan. 2015 13:51, skupaj popravljeno 1 krat.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 06. Avg. 2014 10:59

samo da te "nihce" ne zaposli brez statusa. zakaj le, ce pa mu na vrata trka se 15 studentov, ki ga manj stanejo? Pa s socialno poskrbis za 260 evrov minusa drzavni blagajni mesecno, ce delas preko napotnice pa samo drzava ne dobi toliko davka, kot ce bi te delodajalec redno zaposlil, ti pa, ker imas denar, si se naprej veseli potrosnik, kar kapitalizem rabi. Nekdo tu je izkoriscevalec, ja, ampak ne studenti, ki delajo preko napotnic, ker je tako lazje sluzbo dobit! :)
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 06. Avg. 2014 22:01

_patchouli_ napisal/-a:Pa s socialno poskrbis za 260 evrov minusa drzavni blagajni mesecno, ce delas preko napotnice pa samo drzava ne dobi toliko davka, kot ce bi te delodajalec redno zaposlil
Koliko pa mislis, da redno zaposleni prinese davka? Mislis, da manj kot 260? lol. Drugic, nekdo v koncni fazi vedno placa ta davek, recimo jst. In na koncu dobim isto zdravstveno oskrbo kot ti, ki placujes nic, oziroma tistih bogih 16 evror ce si brezposelna. Kar skuris ti ze s kontracepcijskimi tabletami. Skratka zelo veselo s tujim kurcem po koprivah tolces "saj je samo kakih 100 evrov razlike za drzavo lol". Ni. Ogromna razlika je. Poleg tega so se bolj daljnosezni efekti, saj studentsko delo kot nelojalna konkurenca niza place redno zaposlenim in ironicno preprecuje zaposlitev taistim studentom.

Na koncu vse to nekdo placa in to smo ostali in zdej za vsak evro bonusa oz. povisice, mora delodajalec placati dva.

_patchouli_ napisal/-a:zakaj le, ce pa mu na vrata trka se 15 studentov, ki ga manj stanejo?
....
ampak ne studenti, ki delajo preko napotnic, ker je tako lazje sluzbo dobit! :)
Flawless logic. Ja najboljs da kr pustimo stvari, ane. Sej v koncni fazi vam nic ne fali. Sociala zastonj, zadravstvo zastonj, penzije bojo pa tut ce 10 let tut centa ne boste vplacal, ker bo ze dovolj takih volilcev cez leta.
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 07. Avg. 2014 9:05

Ok, mas prav.
In ne se na mene pizdit, ker
a) se strinjam, sistem je treba spremenit, ker je totalno zgresen. Sam ne tako, da studenti pac kar nehajo preko napotnic delat, ampak DA SE SPREMENI SISTEM. Ker studenti in "studenti" bodo delali, ce bodo lahko. Ne bi vlekli statusa, ce bi delodajalec rekel, da jih kako drugace zaposli. Posplosujem iz lastnih izkusenj. So mi ze veckrat rekli, ko mi je potekel status, da zal zame ni vec prostora nekje, kjer sem prej pridno delala. Moj point je bil samo, da ni fer okrivit studentov, da so izkoriscevalski, ce pac delajo, kar je potrebno, da dobijo tistih 400 evrov na mesec.
In tu ni vprasanje Redna zaposlitev vs Studentska napotnica, ker ta izbira ni v rokah studenta (in jasno, da je za drzavo ugodneje, da se oseba redno zaposli, doh), ampak Socialna vs Studentska napotnica.
b) Nisem vec student, nimam statusa in sem redno zaposlena (se nanasa na uporabo druge osebe v tvojem postu). Je pa res, da z davki v Slo in predvsem zdravstvenim zavarovanjem nimam nic, ker ga ne koristim ali placujem zaradi zivljenja v tujini, kjer si kontracepcijske sama placujem thankyouverymuch.

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron