Vprašaj me...#45

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 18. Apr. 2014 20:46

Ob tem vprašanju sem se pa kr nasmehnila :D Sedmi razred oš, šla sem s starši v Francijo. Prijateljica je družino, pri kateri smo bili nastanjeni par dni, opozorila, da se slovenci lih nismo navajeni vsepovprek objemat in lupčkat ko nekam pridemo. Familija to upošteva, se lepo pozdravimo, posedemo na vrt, klepetamo. Vmes pa pride zamudnik, eden izmed sinov in se seveda vljudno skloni k meni v pričakovanju poljubčka. Js sem se tok ustrašla, kva zdj en tle vame glavo rine in me je skoraj odneslo s stola od strahu, on je zmedeno gledal, starši so pa jasno crkavali od smeha :D Pred odhodom domov so nas seveda "prevzgojili" in so bili čisto srečni, ker smo se poslovili "po njihovo" :lach:


Všeč mi je bilo to vprašanje, ponavljam!
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 19. Apr. 2014 9:29

Ma jaz zivim v Bangladesu, vsak dan je kulturni sok! :D
Kaj pa vem, malo je trajalo, da sem se navadila na neodobravanje dejstva, da zivim z osebki moskega spola in vsa pravila, ki pridejo iz naslova ne-mesanja spolov. Recimo grdi pogledi, ko sva s fantom pac malo bolj zaljubljena (ce mi da lubcka v javnosti, malo, da ne vrzejo kamna v naju :D ). Kopanje v dolgih hlacah in majici. Ok, tole slednje je ze iz par let nazaj, iz Vietnama, ko sva s kolegico bili edini tujki na eni zelo lokalni plazi, valjda v bikinkah in naju vsi slikajo s telefoni in nama ne dajo mira in potem mi po kaki uri potegne, da so vse zenske v vodi oblecene :oops:
Mah ne vem, male stvari. Itak pravi kulturni sok pride, ko zivis nekaj casa nekje in se moras spopadati s tistimi pravimi razlikami, ala birokracija, zdravstvo... Mene ze bolj mal na rit vrze, sem trdo kozo dobila :)

Ponavljam :)
Uporabniški avatar
saarijarvi
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 4433
Na forumu od: 18. 4. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a saarijarvi » 19. Apr. 2014 10:02

Ma ne vem.. sm ze neki malega prepotovala, pa me ni nikoli nic tako sokiralo, da bi blo za zapisat..

A bos z druzino praznoval/a veliko noc?
Uporabniški avatar
claire
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3646
Na forumu od: 19. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a claire » 19. Apr. 2014 13:50

mislim, jaz samo jem "žegen" (ker takrat pač drugo ni pri nobeni bajti ;) ). za zajtrk pri nas, pol pa še na kakem obisku. to nekaj v cerkev ne hodim, niti slučajno me to ne zanima (sploh noben pri bajti ne hodi kao žegnat). jajca in to dela mami. jaz bom, ko bom mela otroke, zaradi njih (oz. z njimi) jajca farbala. v cerkev s korpecom ne bom hodla. ammm - ...

kako pa se dejansko sploh "praznuje" velka noč?
sAv€ ENErgy, plaY in The D@rk.
wasd
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 763
Na forumu od: 10. 11. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a wasd » 19. Apr. 2014 22:32

Za zajtrk pozres in spijes vse kar si prejsnji dan nesel zegnat.
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 20. Apr. 2014 7:21

Po principu wasdja "praznujejo" rdeči. Pri nas se za cca 10 ljudi nese žegnat eno malo šunko, mali hlebček kruha, par pirhov in hren. Blagoslov je simboličen, ne vem kaj tu ni jasno.

Da odgovorim še claire:
http://sl.wikipedia.org/wiki/Velika_no%C4%8D

Na hitro bom še povzela, ker sklepam, da marsikdo ne bo odprl linka.

1. Veliki četrtek (večina ne praznuje, nekateri pa imajo takrat simbolično zadnjo večerjo, ko ob obredu pojejo kos jagnjeta, nekvašen kruh, zeleno, peteršilj, limonin sok in haroset)
2. Veliki petek (dan strogega posta)
3. Velika sobota (dan za blagoslove - ne samo jedi ampak tudi ognja (na katerem se te jedi skuhajo) in vode (s katero se potem pokrižamo ob vstopu v cerkev))
4. Velika noč (že omenjen velikonočni zajtrk, dan za počitek)
5. Veliki ponedeljek (dan za obisk sorodnikov, prijateljev)


Se ti zdi, da si versko nestrpen?
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
wasd
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 763
Na forumu od: 10. 11. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a wasd » 20. Apr. 2014 8:40

Oh wow, ne mi rect, da si zacela rdeci vs. beli debate? Sem mislil, da je mlad folk v Sloveniji ze prerasel take debilizme. Zgleda, da ne.

Pa se nikoli nisem nobenega poznal, da bi tako praznoval Veliko noc in sem zivel v kar pobozni druzini.

Dovolj offtopica, da ne bodo modi jokali.

In da odgovorim na vprasanje; ne, nisem versko nestrpen.

Kaj mislis o folku, ki si ne more pomagat in za vsak drek zacne obujat rdeci/beli debate?
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3448
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 20. Apr. 2014 11:41

Da je to stvar preteklosti, in bi mogla ostat tam. Bi uporabila drugačen izraz za "pogojno pobožne ljudi" (ergo tiste, ki so "verni", ko se je treba pokazat v novem plašču in jest šunko), pa ga na žalost ne poznam. Razsvetli me, pa ga bom uporabila.

P.s: Jaz praznujem tako, pa nisem iz zelo pobožne družine. Pa poznam še precej drugih, ki tudi praznujejo tako.

Zdej pa zaključujem to debato, ker je brezveze, in se rajši posvetim bolj prijetnim opravilom. Veselo veliko noč vsem, ki praznujete, pa tudi tistim, ki ne :).

Aja, še vprašanje:
Naj čokolada?
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 20. Apr. 2014 17:08

mlečna od Rustike, s posušenimi jagodami :)

najljubša potica?


btw. na cosmo forumu ni rdečih in belih, tle smo vsi roza :flower:
Uporabniški avatar
Ewyx
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 197
Na forumu od: 15. 12. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ewyx » 21. Apr. 2014 11:06

Pehtranova


A pečeš sam/a potico? :)
See I'm so far off the map the sun is shining... :fluffy:
Uporabniški avatar
haley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4999
Na forumu od: 20. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a haley » 21. Apr. 2014 12:10

Ne.

Imaš kake načrte za prvomajske praznike?
Uporabniški avatar
saarijarvi
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 4433
Na forumu od: 18. 4. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a saarijarvi » 22. Apr. 2014 0:01

Ne, jih mam pa 14 dni kasneje :)

Zadnja cunijca, ki si si jo kupila - kaj, kje, koliko €?
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 23. Apr. 2014 11:12

Hm... komplet spodnjega perila. Ne spomnim se imena trgovine (Seiersberg), za okrog 20€.

Še dobiš kaj za zajčka-torej veliko noč?
The world is as you are.
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 23. Apr. 2014 16:26

Veliko noč praznujem pravoverno katoliško in ne zajčkasto skomercializirano. Edina žival, ki mi je kaj prinesla je bla zobna miška, ki pa je kariero zaključila že dolgo nazaj :D


Sladica, ki jo najbolje pripraviš?
Uporabniški avatar
Ewyx
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 197
Na forumu od: 15. 12. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ewyx » 23. Apr. 2014 16:43

Schwarzwald torta :D


Kaj pa najbolje skuhaš?
See I'm so far off the map the sun is shining... :fluffy:

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov