fakulteta za socialno delo

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Lilah
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 402
Na forumu od: 14. 10. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Lilah » 15. Feb. 2012 18:32

Obiskuje kdo ta faks izredno in lahko pove kaj več o študiju, profesorjih, zaposlitvi ipd.?

Bi bila vesela kakšne študentke te smeri, da mi malo približa predstavo o študiju. :)

LP
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 15. Feb. 2012 18:38

Jaz končujem, ampak redno. Sicer se mi pa zdi, da je že bila nekje tema o FSD-ju.
Lilah
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 402
Na forumu od: 14. 10. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Lilah » 15. Feb. 2012 19:03

No, a lahko poveš kaj več o samem študiju, kako si zadovoljna z njim, koliko je prakse in ali si jo urediš sam ali ti faks določi oz. najde ustanovo kjer jo boš opravljal, itd.? Zasledila sem, da je v vseh letnikih praksa. Imam pravo informacijo?
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 15. Feb. 2012 19:22

O samem študiju bi ti sicer lahko dosti povedala, ampak sem jaz žal še stari sistem in se je predmetnik kompletno spremenil, od kar imajo bolonjca. Upam, da se glede tega še katera javi z novejšimi informacijami.
Praksa mislim, da ostaja nespremenjena. V prvih dveh letnikih imaš prakso v obliki prostovoljnega dela, ki mu moraš posvetiti kakšni dve urici na teden. Uradno moraš zbrati določeno število ur do konca leta, ampak nihče ne preverja, če opraviš ostale dolžnosti v zvezi s tem (dnevniki, kako poročilo...). V tretjem in četrtem letniku je praksa strnjena v en mesec in si na izbrani učni bazi (torej organizaciji) bolj ali manj vsak dan (takrat seveda ni predavanj, ker si v "službi"). Pri tem spremljaš socialno delavko in tudi sama izvedeš kakšno nalogo, sploh v četrtem letniku.
Učno bazo si lahko poiščeš sama, vendar mora ustrezati določenim kriterijem. Večina pa si organizacijo poišče v razpisu učnih baz, ki ga da faks ven vsako leto. Tam je ogromno organizacij za celo Slovenijo. Na določen dan prideš čim prej na faks in se napišeš na seznam, ki visi v avli, ker so mesta omejena (vendar je razpisanih mest dosti, samo če ne prideš pravočasno, morda ne dobiš tam, kjer si najbolj želiš). Potem pokličeš tja na organizacijo in se zmeniš.
V 3. in 4. letniku si izbereš smer, ki te najbolj zanima. V povezavi s tem so tudi tvoji izbirni predmeti. Priporočljivo je, da tudi prakso izbreš takšno, da je primerna za tvojo smer. Sicer imaš izbirne predmete sedaj po bolonjcu že od 1. letnika in nekateri se mi zdijo prav zanimivi :) Jaz sem izbrala skupnostno socialno delo.
Kar se zaposlijivosti tiče, nas so vsa leta strašili, da ni služb. Sedaj so zadeve vsaj s pripravništvi malo boljše in pripravništva, ki ga rabiš za strokovni izpit, ni več tako težko dobiti. Kar nekaj mojih sošolcev, ki so že diplomirali (jaz malo vlečem :oops: ), je dokaj hitro dobilo službo. Ampak to takšni, ki so bili že tekom študija dosti aktivni in v stiku z različnimi organizacijami. Tako da kakor se kdo znajde.

Kako sem pa jaz s študijem zadovoljna, je pa objektivna ocena, ki ti ne bo nič pomagala :D Pač meni se je zdelo dosti predmetov, snovi in vaj samim sebi namen, način dela včasih prav absurden (kakšna poročila bolj kot si si izmišljeval in nakladal, bolje je bilo), nekateri profesorji pa za v penzijo. Ampak upam, da so te pomankljivosti uspešno odparvili.

Aja, izredni imajo načeloma manj ur vsega, predavanj, vaj in tudi prakse morajo imeti opravljene pol manj. Izpite pa lepo skupaj z rednimi (vsaj zadnji rok), zato moraš biti pripravljena na precej več samostojnega dela.
Lilah
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 402
Na forumu od: 14. 10. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Lilah » 15. Feb. 2012 19:57

Ful ti hvala za ta opis. Upam, da se tudi kakšna iz bolonjca najde tukaj, ki bi bila pripravljena deliti svojo izkušnjo. :)
Uporabniški avatar
Primula
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 85
Na forumu od: 2. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Primula » 16. Feb. 2012 10:10

Uspešno končujem redni dodiplomski študij Zdravstvene nege 1. stopnje. Ker bi rada nadaljevala s študijem, ki temelji na praksi in delu z ljudmi, sem se odločila za Študijski program II. stopnje socialno delo z družino. Zanima me ali je tukaj katera, ki študira to? Kakšen je način študija? Redno, izredno? Šolnina? Sicer sem se že obrnila na predstavnico magistrskega študija, go. Gabi Čačinovič Vogrinčič, vendar mi ni nič odgovorila :?
Uporabniški avatar
pink ribbon
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 5
Na forumu od: 11. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a pink ribbon » 16. Feb. 2012 18:29

Živjo!

Jaz sem 2. letnik, redno (bolonjski sistem). O izrednem študiju nimam veliko informacij. Dodiplomski študij traja 4 leta, podiplomski (magistrski) pa eno leto. V tretjem letniku si izbereš enega izmed šestih izbirnih modulov, ki te usmeri v področje, ki te najbolj zanima.

Na splošno mi je študij všeč. Predavanja in vaje so zanimiva in praktična.

Prakse je v prvih dveh letnikih vsako leto po 100 ur. Prakso opravljaš na učni bazi, ki si jo izbereš iz razpisa, lahko pa si učno bazo najdeš tudi sam, vendar mora biti ustrezna (o tem odloči koordinator prakse). V prvih dveh letnikih opravljaš prakso ob ponedeljkih (takrat ni predavanj in vaj). V okviru prakse pišeš kolokvij, dnevnike, esej in projekt - vse to skupaj tvori oceno.

Mislim, da je precej možnosti za zaposlitev, ker je področje precej široko.

Več informacij lahko najdeš na spletni strani Fakultete za socialno delo.

Primula: Najbolje, da se osebno oglasiš na fakulteti.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 16. Feb. 2012 20:01

V prvih dveh letnikih opravljaš prakso ob ponedeljkih (takrat ni predavanj in vaj).


Res? Neprikladno :? Jaz se za eno učno bazo ne spomnim, da bi lahko rekla, da bi tak sistem deloval. Sploh, če sem kake delavnice izvajala in pač ni bilo samo od mene odvisno, kdaj imam čas. Saj vem, da ni nujno, da opravljaš prakso točno na tisti dan, ampak brezveze urnike komplicirajo s tem. Mimogrede, kakšne pa imate kaj urnike bolonjci? Še vedno kup lukenj vmes?
Lilah
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 402
Na forumu od: 14. 10. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Lilah » 29. Feb. 2012 8:08

Punce, hvala za informacije! :wink: Ima morda katera tudi kaj informacij o tem, kakšne so plače (okvirno)? Od koliko do koliko se giblje plača (neto) glede na to, kje si zaposlen - recimo na CSD, v domu za ostarele, v vzgojnih domovih za mladostnike (tukaj bi si sicer najmanj želela delati, saj vem za eno znanko, ki dela tam ene 10 let in je mami enkrat razlagala, da jo čisto izčrpajo otroci, ker gre za problematične mladostnike iz razbitih družin s slabimi socialnimi razmerami ipd.) ...
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 29. Feb. 2012 22:13

problematične mladostnike


Oprosti, ne znam ti povedat, kolk so plače, ampak za božjo voljo, mladostniki s problemi, ne problematični! :P
(Sej se boš naučila :D )
Uporabniški avatar
Alena
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 21
Na forumu od: 26. 2. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Alena » 01. Mar. 2012 18:10

Eni so s problemi, drugi so pa problematični. :wink:
Pameten človek ne pove vsega, kar misli, a misli vse, kar pove.
(francoska modrost)
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 01. Mar. 2012 18:17

Alena, to je bolj "interna" fora z našega faksa. Oziroma niti ni fora. S tema dvema izrazoma sicer misliva enako, ampak gre za dojemanje posameznika. Bla bla bla /ne da se mi razlagat, skratka ena stvar, ki jo dost slišiš na FSD-ju.
Uporabniški avatar
Alena
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 21
Na forumu od: 26. 2. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Alena » 01. Mar. 2012 18:28

Saj ta dva izraza dejansko ne pomenita enako, vem pa kaj hočeš povedati. Vam so pač na faksu povedali kakšen je pravilni izraz za take primere. Jaz sem kot otroci s problemi mislila na take, ki imajo probleme v družini, z učenjem/dojemanjem ipd., problematične otroke pa kot take, ki nimajo nujno slabih razmer doma, pa so zašli na stran pota (droge, alkohol, grožnje mlajšim, kraja oz. slaba družba itd.).
Pameten človek ne pove vsega, kar misli, a misli vse, kar pove.
(francoska modrost)
saraaa
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 3
Na forumu od: 22. 1. 2012
Kraj: celje

Neprebrana objavaNapisal/-a saraaa » 02. Mar. 2012 16:56

Sicer se tole moje vprašanje ne nanaša pna temo, pa vseeno.
A bi mi znal kdo povedat, kakšna je razlika, če grem na filozofsko fakulteto študirat sociologijo ali na fakulteto za socialno delo?
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2446
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 02. Mar. 2012 17:53

Uf, ogromna. Na FSD-ju se izobražuješ za delo socialne delavke, če pa študiraš sociologijo, pa ne vem, kaj si :D Poglej si predmetnik, ti bo takoj jasno, kje je vsaj tekom študija praktična razlika. Socialno delo je svoja stroka, ki ima s sociologijo veze samo v korenu besede in enem semestru predavanj, ko se spoznaš z osnovami sociologije (ok, pa še kak predmet kasneje temelji na teh osnovah, sploh zdaj, ko so izbirni predmeti).
Je pa res, da za marsikatero delovno mesto vsaj v teoriji prideš z obema izobrazbama v poštev, ampak to so službe, ki niso tako zelo ozko socialno-delavske.
Kot sociolog sicer nisi usposobljen za svetovalno delo (CSD-ji, krizni centri...) pa tud papirjev ne moreš takoj prelagat, če se ne naučiš enega kupa zakonov kot se jih na FSD-ju. To pa je v glavnem delo socialnih delavk. Kot rečeno, ne vem pa, kje lahko delaš kot sociolog (pa je moj fant to po izobrazbi. Mislim, da še sam ne ve. :D )

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov