Vse je v najlepšem redu

3. 11. 2013

Zdravljenje uma in telesa s pomočjo afirmacij, medicine in intuicije je področje, ki je bilo v zadnjih nekaj desetletjih precej raziskano, raziskave pa so med drugim jasno pokazale, da imajo strah, jeza, žalost, ljubezen in radost v resnici povsem specifične in merljive učinke na telo.

Tako danes že vemo, da jeza povzroči krčenje mišic in krvnih žil, kar lahko privede do povišanega krvnega tlaka in upora pretoku krvi, na drugi strani pa nas medicina srca in ožilja uči, da imata radost in ljubezen običajno povsem obratni učinek:

"Kadar vašemu rapoloženju v daljšem obdobu vlada strah, tedaj nenehno sproščanje stresnih hormonov, natančneje kortizola, sproži učinek podiranja domin v smislu kemičnih snovi, ki prevede do srčnih obolenj, pridobivanja telesne teže in depresije. Kakor velja za strah, tudi druga čustva in misli seldijo tipičnemu vzorcu, ko se v obliki bolezni odslikavajo na telesu," piše v eni od svojih knjig dr. Mona Lisa Schulz, zdravnica z lastno nevropsihiatrično ambulanto, gostujoča profesorica psihiatrije na medicinskem kolidžu Univerze v Vermontu in medicinska intuitivna svetovalka.

Ker specifični miselni vzorci na naša telesa vplivajo na predvidljive načine, saj v odgovor na vsako čustvo telo sproži določene kemične snovi, bi bilo v primeru zdravstvenih težav ali že razvitih bolezni smiselno ustrezno spremeniti dotične miselne vzorce. Pionirka te misli in prav takšnega zdravljenja, Louise L. Hay, je o tem pisala že v osemdesetih letih dvajsetega stoletja, njena drobna knjižica 'Telo je tvoje: miselni vzroki telesnih bolezni in metafizično zdravljenje' pa je bila takrat, in je še danes, povsem razprodana.

Prav Louise L. Hay je k pisanju in uporabi zapisanega v praksi navdihnila dr. Schulz, ki ji je skupaj z Louise v knjigi Vse je v najlepšem redu uspelo združiti zdravilno moč intuicije, afirmacij in medicine - t.j. tradicionalno zahodno medicino in alternativne terapije.

S pomočjo afirmacij do ozdravitve!

Knjiga je polna praktičnih napotkov, kako in kdaj uporabljati prave afirmacije, njih učinek pa plastično prikazan skozi navdihujoče zgodbe o ljudeh, ki so se spoprijemali z boleznimi in si začrtali specifične čustvenne in fizične recepte, ki so pripomogle k njihovi ozdravitvi.

Ena od vseh teh zgodb je tudi osebna izkušnja avtorice, ki se je morala že pri svojih dvanajstih letih soočiti s hudo diagnozo.

V obdobju zgolj treh mesecev se ji je še kot deklici hudo ukrivila hrbtenica, zdravniki pa so ji diagnosticirali težaven primer skolioze, ki je terjal operacijo. Potem, ko so ji zdravniki rešili življenje, se je deklica odločila, da bo tudi sama postala zdravnica in znanstvenica, da bi lahko ljudem reševala življenja:

"Toda za življenje je značilno, da se nikoli ne obrne tako, kakor bi pričakovali. Kot diplomska študentka medicine sem zbolela za narkolepsijo, zaradi katere mi je zavest - razum - enostavno v trenutku ugašala. Med predavanji nisem zmogla ostati budna. Videti je bilo, kakor da so moje sanje o tem, da bom postala zdravnica in znanstvenica, splavale po vodi. Enostavno se niso mogle uresničiti, ker nisem zmogla ohranjati dobrih ocen med študijem, saj moje oči niso mogle ostati odprte."

Zdravniki so ji z novo odkritim zdravilom za narkolepsijo sicer uspeli, a le začasno, pomagati. Zdravilo je morala prenehati jemati zaradi smrtno nevarnega stranskega učinka.

Takrat je pričela raziskovati tudi drugačne - alternativne, komplementarne in celovite metode - zdravljenja.

"Pokusila sem s kitajskimi zelišči, akupunkturo, tri leta sem bila celo na makrobiotični zdravilni dieti. Vse te metode so mi nekoliko pomagale, a nobena ni delovala v celoti, da bi me odrešila iskanja popolne metode za ohranjanje budnosti."

... potem pa je nekega dne stopila v knjigarno in naletela na Louisino drobno modro knjižico. Šele ta ji je ponudial orodje, ki ga je potrebovala. To orodje so bile:

"... klasične afirmacije tipa Louise Hay. Ponavljala sem si jih znova in znova, moji trenutki zaspanosti pa so se počasi, a vztrajno redčili. Vpisala sem se na medicinsko fakulteto in diplomirala z nazivom dr. med. ter pridobila doktorat. Tega nikoli ne bi mogla storiti brez pomoči afirmacij."

Več o tem, kako je dr. Mona Lisa Shulz nato uspela združiti na videz nezdružljive svetove naravoslovne znanosti, medicine in misticizma, si lahko prebereš v knjigi s pomenljivim naslovom: Vse je v najlepšem redu.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"