Plonkec za ženske - vse o nogometnem svetovnem prvenstvu!

15. 6. 2014
Plonkec za ženske - vse o nogometnem svetovnem prvenstvu!

Začelo se je! 20. svetovno nogometno prvenstvo v Braziliji. In da ne boš le debelo gledala, ko bodo tvoj fant in najboljši prijatelji debatirali o najbolj pomembni obstranski strani na svetu, te bomo opremili z vsemi podatki, ki si jih boš v trenutku zadrege želela imeti na dosegu enega klika.

Najprej aktualno!

Nogometni SP v Braziliji 2014

Prične se 12. junija, konča pa 13. julija!

Kdo sploh tekmuje?

  • Gostitelj: Brazilija
  • Južna Amerika: Argentina, Kolumbija, Ekvador, Čile in Urugvaj
  • Severna/Centralna Amerika in Karibi: ZDA, Kostarika, Honduras in Mehika
  • Azija: Japonska, Avstralija, Iran in Južna Koreja
  • Afrika: Nigerija, Slonokoščena obala, Kamerun, Gana in Alžirija
  • Evropa: Nizozemska, Italija, Belgija, Švica, Nemčija, Rusija, Bosna in Hercegovina (edina udeleženka, ki je prvič na SP), Anglija, Španija, Grčija, Portugalska, Hrvaška in Francija

Prvi favoriti letošnjega prvenstva so domačini Brazilci ter branilci naslova Španci. Vedno nevarni so Nemci, Argentina čaka novega malega zelenega (Messi?). V boj za vrh se lahko vključi vsaj še pet evropskih reprezentanc, Urugvaj, preseneti pa lahko tudi kakšna afriška ekipa. Mimogrede še podatek – nobena nejužnoameriška reprezentanca še ni zmagala na južnoameriških oziroma kar ameriških tleh.

P.S. In saj veš, svetovno prvenstvo v nogometu se odvija le na vsake štiri leta. Zato je evforija, ko nastopi, toliko bolj razumljiva.

Še nekaj dejstev, s katerimi boš impresionirala tudi največje poznavalce nogometa:

  • Pojdimo takoj k zmagovalcem. Dosedanji prvaki: 5 x Brazilija, 4 x Italija, 3 x Nemčija, 2 x Argentina, 2 x Urugvaj, po 1 x Španija, Francija, Anglija. 10 x Evropejci in 9 x Južnoameričani.
  • Na prvem svetovnem prvenstvu v Urugvaju leta 1930 je igralo 13 reprezentanc, samo štiri evropske ekipe: Belgija, Romunija, Francija in Jugoslavija. Med letoma 1934 in 1978 jih je bilo 16, med letoma 1982 in 1994 je sodelovalo 24 ekip. Od leta 1998 je reprezentanc 32, čeprav že razmišljajo o številki 40.
  • Jugoslavijo so na prvem prvenstvu (1930) zaradi spora med srbsko in hrvaško zvezo zastopali samo igralci srbske narodnosti, razen Beograjčana Ivana Beka (nemško-češke krvi). Igrali so odlično, premagali Brazilijo ter v polfinalu v precej neregularnih okoliščinah izgubili proti domačemu Urugvaju. Ali bi lahko združena reprezentanca prišla do naslova, v vratih bi najverjetneje stal Slovenec Maks Mihelćić (branil je v Zagrebu), ostaja vprašanje za vse večne čase. Vse o pripravah reprezentance in prvenstvu si lahko ogledate v filmu Montevideo, bog te video.
  • Na vseh SP-jih je v finalu igrala vsaj ena evropska reprezentanca, razen na 1. prvenstvu v Urugvaju leta 1930 in leta 1950 v Braziliji. V obeh primerih je slavil Urugvaj.
  • Glavni mecen 2. SP v Italiji je bil zloglasni vodja Benito Mussollini, nasploh je prvenstvo potekalo v precej fašističnem ozračju.
  • Za največjo sramoto brazilskega naroda nasploh velja poraz v finalu SP v Braziliji leta 1950 proti Urugvaju. Pred dvesto tisoč gledalci na sloviti Maracani so izgubili dva proti ena. Brazilski nogometaši so po porazu v finalu vraževerno zamenjali barve dresov. Belo majico so zamenjali z rumeno, ki je danes njihov zaščitni znak.
  • Izumitelji modernega nogometa Angleži so se svetovnega prvenstva prvič udeležili šele leta 1950 v Braziliji. Prepričani, da so daleč najboljši, so takoj izgubili z zelo nenogometno ZDA in nato še s Španijo.
  • Nemška reprezentanca je bila na SP v Švici leta 1954 obuta v revolucionarne nogometne čevlje z zamenljivimi čepi (kopačke), ki jih je naredil Adolf Dassler. Dassler je ustanovitelj podjetja Adidas.
  • Šele na 6. prvenstvu (leta 1958 na Švedskem) je bila odigrana prva tekma, ki se je končala brez zadetkov. Igrali sta Anglija in Brazilija.
  • Na SP v Čilu leta 1962 so prvič določili žogo znamke Adidas kot uradno žogo prvenstva, kar je še danes.
  • Prvi slovenski nastop na SP smo dočakali šele leta 1974 (Nemčija). Zabeležil ga je seveda najboljši slovenski nogometaš vseh časov Brane Oblak, ki je bil svoje čase v svetovnem nogometnem vrhu.
  • Prvi rdeči karton v zgodovini SP je sodnik pokazal šele na 10. SP v Zahodni Nemčiji leta 1974. Na prvih devetih svetovnih prvenstvih ni bilo izključenih.
  • Prvo afriško zmago je na 11. SP leta 1978 v Argentini dosegla Tunizija. Premagala je Mehiko s 3 proti 1.
  • Na nogometnem SP v Italiji (1990) je Irska prišla v četrtino finala brez zmage v 90 minutah. V skupini so trikrat remizirali, v osmini finala pa izločili Romunijo po enajstmetrovkah.
  • Nogometaša Združenih arabskih emiratov, avtorja obeh golov na nogometnem SP v Italiji (1990), sta od države dobila v dar vsak svojega rolsrojsa. Avto je bil vreden 350 tisoč dolarjev.
  • Hrvat Robert Prosinečki je edini igralec, ki je dal gol za dve različni reprezentanci na svetovnih nogometnih prvenstvih. Leta 1990 (Italija) je zadel za Jugoslavijo, osem let pozneje (Francija) pa je dosegel še dva gola za Hrvaško.
  • Največ gledalcev si je v živo ogledalo tekme na svetovnem prvenstvu v ZDA leta 1994. V praktično najmanj nogometni deželi na svetu je bilo povprečje 69 tisoč gledalcev na tekmo.
  • Največ naslovov svetovnega prvaka si lasti sloviti Brazilec Pele, kot edini s tremi naslovi (1962, 1968, 1970)
  • Najboljši strelec SP je originalni Ronaldo, Brazilec Luis Nazario di Lima s 15 goli.
  • Srb Bora Milutinović je na SP vodil kar pet različnih reprezentanc. Leta 1986 Mehiko, 1990 Kostariko, 1994 ZDA, 1998 Nigerijo in leta 2002 Kitajsko.
  • Za najbolj dominantnega igralca na enem SP velja Diego Armando Maradona. Leta 1986 je 'mali zeleni' (marsovec) na SP v Mehiki z neverjetnimi predstavami popeljal Argentino do naslova ter si v svoji domovini pridobil mitski status.
  • Najlepši in najbolj kontroverzni gol SP prav tako pripada Maradoni. Zabil ju je na isti tekmi proti Angležem (1986) v razmiku 4 minut. Prvega, imenovanega 'Božja roka', je s pobalinsko predrznostjo (simuliral je udarec z glavo) dal z roko. Pri drugem, imenovan gol stoletja, je pretekel tri četrtine igrišča, vmes preigral pet Angležev ter na koncu še vratarja. Vsa Argentina je po dobljeni tekmi dobesedno jokala od sreče, saj so dobili občutek, da so se maščevali Angležem zaradi takrat še bližnjega spomina na Falklandsko vojno, kjer je v spopadih izgubilo življenja veliko mladih Argentincev.
  • Tudi veliki fantje jokajo, mar ne?! Leta 2002 se je slovenski reprezentanci prvič uspelo prebiti na svetovno prvenstvo (prireditelja Južna Koreja in Japonska). Po izjemni navijaški evforiji se je ena najlepših športnih pravljic v zgodovini Slovenije končala kot slaba TV-žajfnica z nesrečnim koncem. Razlog: afera Šmarna gora: egoizem, patetičnost in otroška užaljenost ter tudi nedoraslost trenutku dveh glavnih akterjev in herojev ljudstva – Katanca in Zahoviča – je slovenske navdušence nad nogometom razdelila na dvoje (kakor nam je sploh v navadi).
  • Na SP v Nemčiji (2006) se je na finalni tekmi med Italijo in Francijo zgodil najbolj bizaren in neumen dogodek SP. Najboljši igralec prvenstva, Francoz Zidane, je na verbalno provociranje Italijana Materazzija brutalno odgovoril s čelom. Zidane je bil izključen (ter neslavno končal svojo bleščečo kariero), Francija pa je izgubila po izvajanju enajstmetrovk. Igralec tekme je bil z golom iz igre ter iz enajstmetrovke Marco Materzzi, ki je bil po tekmi skoraj bolj obsojan kot priljubljeni Zidane.
  • Drugič se je Slovenija uvrstila na SP 2010 (Južna Afrika) pod vodstvom Matjaža Keka ter pustila mnogo boljši vtis. Zgodovinsko prvo zmago smo dosegli nad Alžirijo. Napredovanje v naslednji krog tekmovanja nam je preprečila ZDA.
  • Dekleta igrajo SP v nogometu od leta 1991 (24 ekip). Na dosedanjih šestih prvenstvih so dvakrat zmagale Nemke ter Američanke, po en naslov imata Norveška in Japonska. Naslednje SP bo v Kanadi prihodnje leto, branilke naslova so Japonke.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"