Denis Mukwege: 'Ženska telesa so postala resnično bojišče.'

26. 11. 2014
Denis Mukwege: 'Ženska telesa so postala resnično bojišče.'

"Ženska telesa so postala resnično bojišče, posilstvo se uporablja kot orožje," je ginekolog iz Demokratične republike Kongo Denis Mukwege dejal poslancem na podelitvi nagrade Saharova za svobodo misli za leto 2014.

Podelitev je potekala na plenarnem zasedanju Parlamenta v Strasbourgu 26. novembra.

Denis Mukwege, mednarodno priznan strokovnjak za zdravljenje žrtev spolnega nasilja, ki je leta 1998 v kraju Bukavo, Kongo, odprl kliniko,  je nagrado dobil za svoje delo z žrtvami posilstev in brutalnega spolnega nasilja v svoji kliniki na vzhodu Konga.

Predsednik Parlamenta Martin Schulz je Mukwegeju izrazil svoje spoštovanje in občudovanje. Gre za človeka, ki si prizadeva za dostojanstvo žensk, za pravico in mir v svoji državi, je dejal Schulz. »Posilstva v oboroženih konfliktih je treba kaznovati tako kot vse druge vojne zločine,« je poudaril.

Schulz je v Parlamentu pozdravil še predstavnike drugih finalistov za nagrado Saharova 2014: Jelizaveto Ščepetilnikovo iz ukrajinskega Euromaidana in Dinaro Junus, hčerko Lejle Junus, ki je kot vodja inštituta za mir in demokracijo zaprta v Azerbajdžanu.

Posilstva kot orožje

S podelitvijo nagrade Saharova meni ste pozornost sveta usmerili na ženske, ki še posebej v času oboroženih konfliktov potrebujejo zaščito, je poudaril Mukwege in se poslancem zahvalil, da niso spregledali ene izmed največjih humanitarnih katastrof sodobnega časa.

»Ta nagrada ne bo ženskim žrtvam spolnega nasilja nič pomagala, če se nam ne boste pridružili v prizadevanjih za mir, pravico in demokracijo,« je opozoril Mukwege. »Vsi skupaj, politični akterji, družba, državljani, moški in ženske moramo pri posilstvih kot orožju potegniti rdečo črto.«

Kongo: ne mir, ne vojna

»Veliko preveč časa smo se ukvarjali s posledicami nasilja; zdaj je čas, da se posvetimo vzrokom,« je menil Mukwege. EU in države članice je pozval, naj naredijo vse, kar je v njihovi moči, da pomagajo razrešiti konflikte v regiji.

V središču mirovnega procesa v Kongu bi morala biti pravica, zločini ne smejo ostati nekaznovani, je poudaril Mukwege. »Vsako posiljena ženska je moja žena; vsaka posiljena mati je moja mati; vsak posiljen otrok je moj otrok,« je dejal Mukwege.

Parlament nagrado Saharova za svobodo misli vsako leto podeli posameznikom ali organizacijam, ki so se odlikovale v boju za človekove pravice in svobodo govora. Lani je nagrado dobila Malala Jusafzaj, pakistanska borka za pravico deklet do izobraževanja. Dobitniki nagrade prejmejo 50.000 evrov.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ